Jak wyprać dywan?

Jeśli Twój dom ma dywan – plus dzieci lub zwierzęta domowe – musisz wiedzieć, jak czyścić dywany bez użycia urządzenia do czyszczenia parą wodną. Jednak sztuczki stojące za wiedzą, jak skutecznie czyścić plamy z wykładzin niekoniecznie są powszechnie znane. Dlatego też postanowiliśmy odpowiedzieć na ten ważny problem, z którym często borykają się ludzie: jak najskuteczniej wyczyścić wykładzinę w najlepszy możliwy sposób?

Jak wyczyścić wykładzinę bez urządzenia do czyszczenia parą

Pierwsza będzie metoda, która wykorzystuje odkurzacz plus sodę oczyszczającą do lub mydło do naczyń.

Potrzebne są środki czyszczące: soda oczyszczająca lub mydło do naczyń (alternatywnie, można użyć tego samego produktu, który jest używany w parownicach)

Potrzebne narzędzia: Stara szczoteczka do zębów, szczotka, czysta ścierka lub ręcznik i wiadro

Oto kroki, które należy podjąć, aby wyczyścić wykładzinę bez użycia urządzenia do czyszczenia parą wodną:

Przygotuj wiadro z ciepłą wodą i preferowane narzędzie do czyszczenia.

Odkurz cały obszar, który chcesz wyczyścić, aby pozbyć się brudu i kurzu.

Jeśli używasz sody oczyszczającej, posyp plamę aż do całkowitego pokrycia. Jeśli używasz mydła do naczyń, zmierz rozmiar plamy i użyj 1 łyżki stołowej na 15 do 20 cm plamy.

Wyłóż ją dookoła, aż zobaczysz pęcherzyki powietrza.

Używając starej szczoteczki, szczoteczki do zębów, szmatki lub ręcznika, delikatnie szoruj plamę ciepłą wodą.

Nie należy całkowicie namaczać podłogi, wystarczy ją zwilżyć, aby usunąć brud/plamy.

Włącz wentylatory lub otwórz pobliskie okna, aby umożliwić wyschnięcie wykładziny na powietrzu.

Po wyschnięciu odkurz ponownie.

Metoda 2

Zakup lub wynajem maszyny do czyszczenia parą wodną wykładziny nie jest jedynym sposobem na usunięcie uporczywych plam. Jeśli masz bałagan do sprzątania, ale nie chcesz biegać do specjalistycznego sklepu, możesz się zastanawiać, jak wyczyścić swój dywan bez maszyny. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli masz odkurzacz, możesz tego dokonać bez problemów.

Potrzebne będą dwa narzędzia: szczotka do szorowania o sztywnym włosiu (największa, jaką posiadasz – guma działa najlepiej) oraz butelka z aerozolem.

Będziesz potrzebował również następujących narzędzi:

Mieszanka wody i detergentu

Sól kuchenna (sól morska, sól koszerna – wszystkie typy się nadadzą!)

Soda oczyszczona

Kilka starych szmat lub frotte ręczniki z tkaniny. (używanie starej koszuli też da radę).

Oto jak oczyścić dywan:

Zacznij od wymieszania odrobiny mydła (1/8 łyżeczki do herbaty) z wodą w butelce z aerozolem. Nie potrząśnij nim nadmiernie, ale pozwól mu się wymieszać.

Posyp sodę oczyszczoną i sól kuchenną po obszarze, który chcesz oczyścić; nie musisz go całkowicie zakrywać.

Należy rozpylić lekko mieszaninę wody z mydłem na ten sam obszar. Pozostaw na kilka minut.

Posmaruj dywan w jednym kierunku za pomocą szczotki. Włosy i brud gromadzą się, dzięki czemu łatwo można je zebrać.

Jeśli są jeszcze włosy/brud, przesuń się o 90 stopni w stosunku do pierwotnego kierunku i zacznij od nowa.

Wciśnij ręczniki w dywan, pozwalając nasycić go wodą.

Po tym, jak obszar jest suchy, opróżnij mydlaną mieszankę z butelki z aerozolem, napełnij ją zwykłą wodą z kranu i lekko spryskaj dywan jeszcze raz.

Ponownie wciśnij ręczniki z tkaniny do wykładziny. Jeśli czyścisz małą powierzchnię, połóż kilka ciężkich przedmiotów na ściereczkach i pozwól im na chwilę poleżeć.

Ta technika jest najlepsza do punktowego czyszczenia plam, ale jeśli masz wystarczająco dużą szczotkę, łatwo jest wykorzystać ją na cały pokój.

Metoda ta jest całkowicie bezpieczna do użycia, gdy dywan ma kontakt z dziećmi i zwierzętami domowymi. Ponadto, zamiast pachnieć jak ciężkie detergenty (jak to się dzieje, gdy używasz środka do czyszczenia dywanów), dywany będą pachniały pięknie!

Jak oczyścić wykładzinę naturalnymi środkami

Chemikalia i produkty czyszczące używane do czyszczenia dywanu mogą być czasem zbyt silne dla osób, które mają wrażliwość na pewne składniki. Zamiast spędzać godziny na googlowaniu „jak czyścić dywan naturalnie”, dlaczego nie spróbować jednej z tych wskazówek?

Ocet, mydło do naczyń i woda. Wymieszać łyżkę stołową mydła w stosunku do jednej czwartej ciepłej wody, następnie dodać 1/4 łyżeczki białego octu. Jest to dobry ogólny środek czyszczący. Upewnij się, że roztwór został przetestowany na małym, niepozornym miejscu na dywanie przed nałożeniem go na plamę.

Soda klubowa działa jako środek czyszczący, gdy jest spryskiwany na dywanie. Świetnie nadaje się do usuwania plam z krwi i wina. Nanieś niewielką ilość sody na plamę, a następnie za pomocą suchej ściereczki lub ręcznika papierowego, osusz powierzchnię, aż plama zostanie usunięta. Włókna wykładziny należy pocierać, a nie szorować.

Możesz umyć dywan używając mieszaniny ciepłej wody i kilku kropel naturalnego mydła w płynie. To mydło jest odpowiednie, ponieważ jest nietoksyczne, ale jest wystarczająco silne, aby usunąć brud i inne zanieczyszczenia. Używając czystej ściereczki, należy zmyć wykładzinę roztworem i osuszyć powierzchnię, używając suchego ręcznika, aby wysączyć jak najwięcej wody.

Jak wyczyścić wykładzinę śniegiem

Tak, czyszczenie śniegiem jest opcją w miesiącach zimowych. Jak się okazuje, biała substancja, która jest zmorą naszej egzystencji w lutym, jest właściwie jednym z najlepszych środków czyszczących w naturze.

Ten “odkurzacz” najlepiej sprawdza się na mniejszych dywanach, które są wykonane ręcznie lub z wełny antycznej, ale można nim również czyścić większe, cięższe dywaniki, jeśli masz kilka pomocnych rąk. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, użyj suchego, sypkiego śniegu.

Oto jak wyczyścić dywan ze śniegu w pięciu prostych krokach:

Wyjmij dywan na zewnątrz i potrząśnij nim, aby wyrzucić jak najwięcej brudu. Pozwól mu poleżeć przez około 30 minut, aby zaaklimatyzował się do niższej temperatury.

Na wierzch dywanu nałóż trzy do pięciu centymetrów śniegu, używając miotły, aby równomiernie rozprowadzić śnieg.

“Przeklep” ośnieżony dywan przy użyciu płaskiej strony miotły. Amoniak w śniegu wejdzie w reakcję z zimnym powietrzem, powodując, że brud ukryty w głębi dywanu stwardnieje.

Niech śnieg poleży na dywanie przez 15 do 20 minut. Następnie odwróć go i powtórz kroki od 1 do 3 z drugą stroną.

Usuń jak najwięcej śniegu przed zawieszeniem dywanu na 20 do 30 minut. W końcu śnieg wyparuje bez pozostawiania dywanu mokrego.

Sprawdź też nasz inny wpis w tej tematyce – Jak wyczyścić dywan?

3 komentarze do: “Jak wyprać dywan?

  1. Dobre pomysły pewnie wykorzystam coś u siebie.

  2. I dziękuję za pomysły. Ostatnio kupiłam dywanik w sklepie i właśnie go uratowałam!

    1. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc Pani Katarzyno! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *